У овој епизоди:
– Благодатни огањ (03:41)
– Милешевски Бели анђео (12:53)
– Избор српског патријарха 1938. године (22:51)
– Српске народне изреке (31:21)
– Моја Шумадија (37:15)
… и пуно, пуно лепе музике…
Емисију можете преузети овде (у новом прозору)
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
Милешевски Бели анђео
У недељу рано, пре зоре, Марија Магдалина, Марија Јаковљева, Саломија и неке друге жене пошле су са спремљеним миром на Христов гроб. Велики камен којим је Христов гроб био затворен одваљен је, гроб је празан! На камену седи анђео Господњи, са лицем као муња и оделом белим као снег. Стражари војници су укочени од страха.
Анђео благовести мироносицама: „Не бојте се, јер знам да Исуса распетога тражите. Није овде јер устаде, као што је казао… Идите брже и кажите ученицима Његовим да је васкрсао“.
Жене крећу, а у исто време збуњени војници-стражари трче у град да обавесте јеврејске главаре о оном што су видели. Радују се људи, радује се сва природа! Христос је васкрсао, ђаво и смрт су побеђени! Својим чудесним васкрсењем Господ Исус Христос отворио је и нама пут у живот вечни, отворио пут ка коначном васкрсењу мртвих у последњи дан, дан Његовог другог доласка.
Чувена фреска Бели анђео управо описује ову сцену и део је композиције „Мироносице на Христовом гробу“ из цркве Вазнесења Христовог манастира Милешеве. Спада у најпознатије српске фреске али се убраја и у велике домете европског сликарства. Сматра се једним од најлепших радова српске и европске уметности средњег века.
На фресци је приказан Архангел Гаврило, обучен у бели хитон, раширених крила, како седи на камену и мироносицама показује руком празан Христов гроб, место где је Христос васкрсао. У XVI веку преко ове фреске насликана је друга фреска, па је Бели анђео био сакривен све до XX века, када је црква рестаурирана и када је уклоњена горња слика. Не зна се поуздано ко је творац „Белог анђела“, али је очигледно да је неко ко је неговао слободан потез и имао развијен осећај за боју.
Колико је фреска “Белог анђела” очарала свет током двадесетог века говори и податак да је први сателитски пренос видео сигнала, 1963. године између Европе и Северне Америке садржао слику Белог анђела из Милешеве међу првим кадровима који су представљали поздрав Европе Америци. Исти сигнал је нешто касније послат и у космос. Предивни анђео из Милешеве одабран је као универзални симбол свеколиког мира.
Свети владика Николај Велимировић је за Белог анђела рекао: „Гледање Белог анђела из Милешеве равно је молитви“.
Повратни пинг: Радио „Тамо далеко“: Епизода 94 – 20. април 2017. – СРБски ФБРепортер
Ваистину васкрсе! Емисија свечана, топла, богата, како и доликује Вама. Са срећом, трајали!
Свиђа ми сеСвиђа ми се