У овој епизоди:
– Сећање на егзодус Срба у „Олуји“ (00:30)
– Свети великомученик Пантелејмон (08:34)
– Икона Богородице Тројеручице (13:20)
– Предраг Гојковић Цуне (1932-2017) (23:43)
– Сећање једног ратника (34:36) и (41:27)
… и пуно, пуно лепе музике…
Емисију можете преузети овде (у новом прозору)
Предраг Цуне Гојковић
Предраг Гојковић Цуне је преминуо у Београду, 21. јула 2017. у 85. години живота.
Певао је српске народне песме, староградске, севдалинке, забавне и мексиканске песме.
Цуне је рођен 6. новембра 1932. године. У први разред основне школе је кренуо 1939. године. Средњу школу је завршио у Осмој мушкој гимназији на Црвеном крсту у Београду, где се дружио и ишао у школу са касније прослављеним глумцима Велимиром Батом Живојиновићем и Данилом Батом Стојковићем.
Након гимназије, студирао на Трговачкој академији, али га је певање одвукло од студија, тако да никад није дипломирао.
У почетку каријере био је познат по извођењу мексиканских песама, па затим забавних и нарочито народних песама. Поред тога, играо је углавном епизодне улоге у неколико телевизијских серија и филмова.
Надимак Цуне је добио, како је сам објаснио, по мајчином дозивању „Оди да те мајка цуне“ (љуби).
У фебруару 1962. снимио је синглицу „Кафу ми драга испеци“, која је већ у мају са 50.000 примерака постала прва „златна плоча“ у Југославији. Од тог тренутка из основа мења репертоар, све мање снима забавне песме, а све више народне, романсе и староградске. У новембру исте године Цуне се оженио Лепосавом, с којом је у браку био до смрти и добио две ћерке – Наташу и Катарину.
Многи тврде да је Цуне знао чак 4.000 песама, а он ни сам није био сигуран.
Да је човек који зна највише песама, Цуне је доказао 1971. када му је „на мегдан изашао“ Миодраг Миле Богдановић. Њихово надметање трајало је 15 сати, а уз њих је дежурао тим од пет лекара.
Прва рунда, била је да један започне песму, а други заврши, друга рунда је била „на слово на слово“ – којим словом један заврши песму, тим словом кроз 10 секунди треба да почне песма другог.
Трећа рунда биле су песме на одређену тему – од вина и ракије, преко косе, цвећа, тараба, до бројева – 55 минута су певали песме о бројевима.
Четврта рунда подразумевала је певање по задатку противника, а у петој рунди би један започео песму без да каже оркестру тоналитет или о којој нумери је реч, да би противник наставио у другом гласу.
Oтпевали су 300 песама, а Цуне је победио резултатом 42:41.